Informačný blog
Otazký a odpovede.
Chcete sa opýtať? Použite formulár
Čo je Daňové priznanie?
Oznámenie daňovému úradu o svojich dosiahnutých príjmov a výdavkov za kalendárny rok.
Dánove priznanie k DPH (podajú len platca DPH) – každý mesiac, vždy do 25 dňa za minulý mesiac.
Kedy je potrebné podať daňové priznanie za rok 2024?
Fyzická osoba má povinnosť podať daňové priznanie za rok 2024 v lehote do 31.marca 2025, ak výška celkových zdaniteľných príjmov presiahla sumu 2 823,24 eura a nie je povinný podať daňové priznanie podľa § 32 ods. 2 zákona o dani z príjmov.
Aký je rozdiel v účtovníctve pre živnosť a pre s.r.o.?
Spracovanie účtovníctva pre živnostníkov je jednoduché, možnosť podania paušálnych výdavkov, vedenie daňovej evidencii. Pre s.r.o. je potrebne vedenie podvojného účtovníctva.
Čo je Daňový bonus na dieťa ?
Daňové zvýhodnenie na vyživované dieťa, ktoré môže byť vyplatené daňovníkovi podľa § 33 zákona o dani z príjmov.
Živnosť alebo s.r.o.?
Pod živnosťou rozumieme podnikanie fyzickej osoby, S. R. O. - osoba právnická.
Živnosť - jednoduché účtovníctvo, S.R.O. - podvojne účtovníctvo.
Kedy vznikne povinnosť začať platiť sociálne
odvody?
Keď živnostník prekročí hranicu príjmov vo výške 8580 eur v roku 2024. Povinnosť platiť odvody vznikne od 1.jula, (resp. od 1.oktobra), mesačne minimálne 216,13 eur.
Ako dlho trvá založenie živnosti?
3-4 pracovni dni
Kto si može založiť živnosť?
Každá fyzická a pravnicka osoba , ktorá má 18 rokov, je spôsobilá na právne úkony, nebola stíhaná za hospodársky trestný čin alebo priestupok proti majetku, občan SR, občan EÚ, štátny príslušník tretej krajiny, ktorý má dočasne útočisko, je odídencom, trvalý pobyt, dlhodobý alebo prechodný pobyt za účelom: zlúčenia rodiny, štúdium.
Ako dlho trvá založenie S.R.O.?
10-14 pracovni dni
Kto si može založiť S.R.O.?
Každá fyzická a pravnicka osoba , ktorá má 18 rokov, je spôsobilá na právne úkony, nebola stíhaná za hospodársky trestný čin alebo priestupok proti majetku, občan SR, občan EÚ, štátny príslušník tretej krajiny, ktorý má trvalý pobyt, dlhodobý alebo prechodný pobyt za účelom: podnikanie, zlúčenia rodiny, štúdium.
A1
prenosný dokument A1 (PD A1)
Vyslanie zamestnanca
Ak zamestnanec, ktorý zvyčajne vykonáva činnosť pre zamestnávateľa na území Slovenskej republiky, je dočasne vyslaný týmto zamestnávateľom na územie iného členského štátu EÚ, EHP, Švajčiarska alebo Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska (prijímajúci štát), aby tam vykonával prácu pre daného zamestnávateľa, naďalej podlieha právnym predpisom Slovenskej republiky za podmienok, že predpokladané trvanie tejto práce nepresiahne 24 mesiacov a že nie je vyslaný, aby nahradil inú vyslanú osobu.
Vysielajúci zamestnávateľ, ako aj vysielaný zamestnanec, musia spĺňať podmienky na uplatnenie inštitútu vyslania v zmysle platnej legislatívy.
Vyslanie SZČO (živnostník)
Na osobu, ktorá obvykle pracuje ako samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO) (živnostník) na území Slovenskej republiky a vykonáva podobnú činnosť na území iného členského štátu EÚ, EHP, Švajčiarska alebo Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, sa naďalej uplatňujú právne predpisy Slovenskej republiky pod podmienkou, že predpokladané trvanie tejto práce nepresiahne 24 mesiacov.
Samostatne zárobkovo činná osoba (živnostník) musí spĺňať podmienky na uplatnenie inštitútu vyslania v zmysle platnej legislatívy.
Vyslanie štátneho príslušníka tretej krajiny SZČO (živnostník)
Zákon o pobyte cudzincov predpisuje, že štátny príslušník, ktorý má udelený pobyt na území Slovenskej republiky, má vykonávať svoju činnosť na tomto území. Ak činnosť výkonová mimo Slovensko, porušuje tým podmienky, na základe ktorých mu bol pobyt udelený.
Prechodný pobyt na účel podnikania udelí policajný útvar, štátnemu príslušníkovi tretej krajiny, ktorý podniká alebo bude podnikať na území Slovenskej republiky ako fyzická osoba. Zákon o pobyte cudzincov § 22 ods.1 a)
Štátnym príslušníkom tretej krajiny je každý, kto nie je štátnym občanom Slovenskej republiky ani občanom Únie; štátnym príslušníkom tretej krajiny sa rozumie aj osoba bez štátnej príslušnosti. Zákon o pobyte cudzincov § 2 ods.4
Som živnostník (SZČO) SR, štátny príslušník tretej krajiny, chcem ísť podnikať do členského štátu EÚ. Ako na to?
Zákon predpisuje, že štátny príslušník, ktorý má udelený pobyt na území Slovenskej republiky, má vykonávať svoju činnosť na tomto území. Ak činnosť výkonová mimo Slovensko, porušuje tým podmienky, na základe ktorých mu bol pobyt udelený.
Vypršala platnosť povolenia na prechodný pobyt?
Túto situáciu upravuje Zákon č. 404/2011 Z. z. Zákon o pobyte cudzincov
§ 131k ods. 1
Prechodné ustanovenia súvisiace s mimoriadnou situáciou v súvislosti s hromadným prílevom cudzincov na územie Slovenskej republiky spôsobeným ozbrojeným konfliktom na území Ukrajiny.
(1) Platnosť prechodného pobytu, trvalého pobytu alebo tolerovaného pobytu, ktorá by inak uplynula počas mimoriadnej situácie vyhlásenej v súvislosti s hromadným prílevom cudzincov na územie Slovenskej republiky spôsobeným ozbrojeným konfliktom na území Ukrajiny (ďalej len "mimoriadna situácia"), sa predlžuje až do uplynutia dvoch mesiacov od odvolania mimoriadnej situácie; to neplatí, ak ide o štátneho príslušníka tretej krajiny, ktorého žiadosť o obnovenie prechodného pobytu bola zamietnutá. V súvislosti s predĺžením platnosti pobytu podľa predchádzajúcej vety vydá policajný útvar so súhlasom ministerstva vnútra na žiadosť štátneho príslušníka tretej krajiny doklad o pobyte s platnosťou určenou konkrétnym dátumom, ak je to potrebné na vykonávanie účelu pobytu.104)